BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı

 

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı

 


Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi üniversitemiz öğrencilerinin beden ve ruh sağlığını korumak, hasta olanları tedavi etmek veya ettirmek, barınma, çalışma dinlenme ve ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmek, yeni ilgi alanları kazanmalarına imkan sağlayarak, gerek sağlık ve gerekse sosyal durumlarının iyileşmesine, yeteneklerinin ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine imkan verecek hizmetler sunmak ve onları ruhsal ve bedensel sağlıklarına özen gösteren bireyler olarak yetiştirmek, birlikte düzenli çalışma, dinlenme ve eğlenme alışkanlıkları kazandırmak amacına yönelik olarak kurulmuştur.

Başkent Üniversitesinde eğitim-öğretim ve akademik çalışmaların yanısıra öğrencilerin sosyal, kültürel, sanat ve mesleki açıdan gelişmeleri için çeşitli etkinlikler düzenlenmesine büyük önem verilmektedir.  Üniversitemizin çeşitli salonlarında düzenlenen yurt içi ve yurt dışından uzmanların katıldığı seminer, panel, sempozyum, kongre, atölye çalışmaları, konferans gibi etkinlikler öğrencilerimize yeni ufuklar açmaktadır.

Üniversitemizde her yıl geleneksel olarak düzenlenen 'Bahar Şenlikleri' kampüs yaşamını oldukça renkli bir hale getirmektedir. Bu kapsamda spor karşılaşmaları, sanat etkinlikleri, öğrenci panayırı, dans ve müzik gösterileri, konserler gibi çeşitli kültürel ve sosyal etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Üniversitemiz öğrenci toplulukları hazırladıkları programları çeşitli mekanlarda sunmaktadırlar. Bu etkinliklerle öğrenciler kendilerini ifade etme olanağı bulurken oluşan sosyal ortam dayanışmayı ve kaynaşmayı da beraberinde getirmektedir.

Başkent Üniversitesi Spor Hizmetleri Müdürlüğü, öğrencilerin ve personelin kampüs yaşamlarını hareketlendirmeyi; fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimlerini artırmayı, onları yeni spor branşlarıyla tanıştırarak ve sporu sevdirerek aktif, sağlıklı bireyler olmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla kampüste eğitim süresince kurslar, turnuvalar, masterclass gibi birçok farklı etkinlik düzenlemekte ve üniversitemizi farklı yarışmalarda temsil edecek okul takımlarının hazırlanmasında da rol üstlenmektedir.

Üniversitemizde kampüs hayatında bisikletli yaşamı teşvik etmek amacıyla Spor Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren 'Bisiklet Evi' açılmıştır. Öğrencilerimiz ve personelimiz istedikleri zaman bisiklet kullanmaktadır.

Üniversite kampüsümüzde çok amaçlı kapalı spor salonu, aerobik ve dans stüdyosu, aletli kondisyon salonu, masa tenisi odası, açık tenis kortu ve çim saha bulunmaktadır.

Medikososyal Merkezimizde öğrencilerimize, personelimize genel poliklinik ve diş polikliniği olmak üzere ücretsiz hizmet verilmektedir.

Öğrenci yurtlarımız kampüs içinde olup kadın, erkek ve engellilere özel olmak üzere 456 kişilik değişik oda tipleri mevcuttur.Bağlı Birimler

Medikososyal Merkezi Müdürlüğü

Kültür Hizmetleri Müdürlüğü

Spor Hizmetleri Müdürlüğü

Yurtlar Müdürlüğü